Choď na obsah Choď na menu
 


Andulka

25. 3. 2008

 

 

Andulka je najmenší ploskochvostý papagáj. Má štíhlu postavu. Pôvodná andulka má na spodnej časti tela, kostrči a na vrchných chvostových perách trávovozelenú základnú farbu, ktorá ostro kontrastuje s jasnožltou maskou. Na hrdle má 6 čiernych hrdelných znakov, po bokoch 2 fialové lícne škvrny. Zadná časť hlavy, tylo, zadná časť hrdla a chrbát sú žltozelené s čierno-hnedým vlnkovaním. Ručné letky sú zamatovozelené, zvnútra žlté s čiernym lemom. Ramenné perá, posledné lakťové letky a krovky sú hnedočierne so žltým lemom. Dve najdlhšie chvostové perá sú tmavomodré, ostatné modrozelené so žltou škvrnou. Oko je modré, dúhovka žltá alebo biela. Zobák je rohovinovej farby, nohy sivomodré, pazúriky tmavé. 

Pohlavné rozlíšenie: samček má u prírodných anduliek nadnozdrie modré, samička hnedé.

 • veľkosť                                     16 - 18 cm        
 • dĺžka chvosta                             8 - 9 cm
 • váha                                          30 - 40 g
 • dĺžka života                               12 až 14 rokov
 • pohlavné dospievanie                  3 - 4 mesiace
 • počet vajíčok v znáške               3 - 6 (priemerne)
 • znášanie vajec                            každý druhý deň
 • začiatok sedenia na vajíčkach    hneď po prvom vajíčku
 • doba sedenia                             18 dní
 • doba pobytu mláďat v búdke      28 - 32 dní
 • slovensky
 • latinsky
 • nemecky
 • anglicky
 • francúzsky
 • Andulka vlnkovaná
 • Melopsittacus Undulatus
 • Wellensittich
 • Budgeridgar
 • Perruche ondulée
 

 

 Trošku z histórie
Andulka vlnkovaná bola po prvý krát opísaná Shawom v roku 1805, ktorý zverejnil jej popis  a farebnú ilustráciu vo svojej knihe.Pomenoval ju Psittacus undulatus. Neskôr, v roku 1840 ju do Anglicka doviezol výskumník a maliar vtákov p.Gould. Veľmi rýchlo rástlo nadšenie pre chov týchto malých nenáročných vtákov, ktoré Goud premenoval na Melopsittacus undulatus, čo znamená "melodický papagáj s vlnovkami". Andulky sa začali dovážať v obrovskom množstve, čomu zabránila v roku 1894 austrálska vláda. Prvý úspečný odchov v zajatí bol hlásený v roku 1846 z Francúzska, neskôr v Anglicku, Nemecku, Holandsku, Belgicku. V roku 1872 sa objavila v Belgicku prvá žltá andulka, čo sa vtedy považovalo za obrovskú senzáciu, v roku 1878 sa objavuje aj modrá andulka (tiež v Belgicku), nadšenie bolo obrovské a každý chovateľ chcel chovať žlté a modré andulky, čo však nebolo možné, keďže v tej dobe ešte nepoznali zákony dedičnosti. Až v  roku 1932, po tom čo H. Duncker a H. Steiner zverejnili zákony dedičnosti, sa začína s chovom farebných druhov, čoskoro sa na trhu začínajú objavovať andulky žlté, modré, biele, zelené. Krížením nových farebných plemien vznikali stále nové farebne varianty.
Vlasť a rozšírenie

Andulka pochádza z Austrálie, ktorú obýva takmer celú, okrem pobrežného pásma, najhojnejšia je ale v stredných častiach Austrálie. Je to najrozšírenejší vtáčik Austrálie. Dôležitým faktorom pre výskyt anduliek v prírode je dostupnosť vody. Ich najväčším nepriateľom je sucho, sú závislé od dažďa, preto migrujú  po celej krajine a vyhľadávajú hlavne planiny kde rastie tráva. Nevracajú sa na staré miesta, kde žili. Tieto vtáčiky môžeme pozorovať vo veľkých kŕdloch ale aj v malých skupinách. Z rána sú najaktívnejší, navštevujú vodné zdroje, behajú v mokrej tráve, hľadajú semená tráv, alebo prelietavajú zo stromu na strom. Potom sa usadia na vetvy stromov a sedia takmer nehybne. Let anduliek je rýchly, trhavý a často s prudkými zmenamy smeru. Počas letu si švitoria. Tieto vtáčiky sa živia hlavne semenami lúčnych a klokaních tráv. Vyhľadávajú aj klíčiacu trávu, mladé výhonky rozličných rastlín a obhrýzajú kôru a púčiky eukalyptových stromov. Počas austrálskeho leta hniezda v kolóniách , v ktorých je aj desať párov. Hniezdia v  dutinách odumretých stromov, prednosť dávajú eukalyptom. Do hniezdnej dutiny samička znáša 4-6 vajíčok, na ktorých sedí asi 17 dní. Mladé andulky zostávajú v hniezde 31 dní. Hniezdnie sa obvykle opakuje aj viackrát za sezónu, ale to závisí od priaznivých podmienok-od dažďa.  Za nepriaznivých podmienok sa môže stať že nezahniezdia aj niekoľko rokov.

 

Čo mi chutí najviac.

Ako každej andulke mi najviac vonia a chutí ľudská strava, ale je mi ževraj "pre moje dobro" odopieraná, a preto opíšem len to čo dostávam.

Zmes semiačok Mojou najzákladnejšou stravou je zmes nasledovných semiačok, a mám ju rád v tomto pomere:
35% lesknica kanárska, 40% proso, 20% lúpaný ovos, 5% niger
Lúpaný ovos Ovos (lúpaný) je veľmi výživné krmivo pre svoj nízky obsah hrubej vlákniny, a množstvo hodnotných proteínov a vitamínov skupiny E a B. Ľahko stráviteľné živiny, ktoré sa nachádzajú v ovse priaznivo pôsobia na reprodukciu, ovos nielen zvyšuje sexuálnu 
aktivitu ale má pozitívny vplyv aj na kvalitu a lesk peria.
Proso
Proso sa výživnou hodnotou vyrovná ovsu, má dostatok bielkovín aj stopových prvkou. Existuje viac druhov prosa ktoré sa líšia farbou pliev, tvarom aj veľkosťou. Najbežnejšie je proso žlté, červené, strieborné, japonské, talianske. Proso musí byť v pleve, lebo ináč ho nezjem.
Lesknica kanárska
Lesknica je nepostrádateľná pre svoj vysoký obsah bielkovín a nízky obsah tuku, je veľmi výživná a ľahko stráviteľná, povzbudzuje temperament  a pohlavnú aktivitu, tiež  priaznivo pôsobí na kvalitu peria.
Klas senegálskeho prosa Najchutnejšou zložkou mojej potravy je určite klas senegálskeho prosa.
Vaječná miešanica Vajcová zmes je najlepšie proteínové krmivo, ktoré je nepostrádateľné predovšetkým v období hniezdnia. V čase odchove mláďať je potrebné aby bola neustále k dispozícii ale v treba ju často meniť pretože sa rýchlo kazí. Príprava: Vajce varené min. 15 minút nastrúhané na jemnom strúhadle zmiešame spolu s nastrúhnou mrkvou a piškótami. Zmes musí byť sypká, nie lepkavá. Podáva sa čerstvá, uskladniť sa môže do chladu max na 24 hodín.
Jablko
Z ovocia máme najradšej jablko, pretože je k dispozícii celý rok, najradšej ho máme bez šupiek, ktorá obsahuje popri trieslovinách a éterických olejoch aj ťažko stráviteľný tanín. Tiež máme radi hrušky, banány, čerešne, jahody, hrozno.  POZOR na AVOKÁDO to je pre nás jedovaté!
Mrkva Zo zeleniny máme najradšej mrkvu , pretože okrem toho že je chutná má aj vynikajúce dietetické vlastnosti a vysoký obsah karoténu. Máme ju radi celú ale aj nastrúhanú
Púpava Zo zeleného krmiva máme najradšej púpavu , hlavne jej listy. Púpava podporuje nielen trávenie ale ovplyvňuje aj tvrorbu krviniek a látkový metabolizmus. Okrem púpavy je dobrá a hlavne zdravá žihľava, pre svoj vysoký obsah vitamínov (A). Nepohrdeme ani hviezdicou prostrednou, ale pozor , tá vo väčších množstvách vyvoláva hnačky podobne ako šalát.
Tráva Najväčšiu radosť nám robí lúskať divú trávu, čo ocení aj Yuya, hlavne keď jej nedáme pokoj, lebo potom máme prácu  na dve hodiny a sme ticho.
Klíčky su super pochúťka Z hore uvedenej zmesky (proso, ovos, lesknica) nám Yuya robí vynikajúcu pochúťku zvanú naklíčené zrno, ktoré je výborné hlavne v zime keď je nedostatok zeleného krmiva. Je bohaté predovšetkým na vitamín E. Pri klíčeni sa tiež vytvárajú enzými, ktoré pozitívne ovplyvňujú trávenie. Osvečený recept: na 8 hodín dáme do vody zmes uvedého zrna, potom 
ho poriadne prepláchneme pod tečúcou vodou, dame do sitka a preplachujeme každých 6 hodín, asi na druhý deň už vidieť milimentrové klíčky a vtedy je to pre nás andulky najchutnejšie.
Piesok
 
Tiež nevyhnutný pre nás je piesok, ktorý okrem minerálnych látok obsahuje aj drobné kamienky ktoré zabezpečujú zrnožravým vtákom v svalnatom žalúdku potrebné rozdrvenie potravy.
Minerálny kameň Minerálny látky, ktoré sú obsiahnuté aj v tomto minerálnom kameni,  a sépiovej kosti sú nevyhnutné predovšetkým v období hniezdenia, keď sa v organizme samičky vo zvýšenej miere odbúrava predovšetkým vápnik, pri tvorbe vajcových škrupín.
Sépiová kosť Veľa vápnika sa 
spotrebuje aj v čase rastu mláďat, pri tvorbe kostry a v čase pŕchnutia.
Minerálna kocka Aby bol v krmive dostatok vitamínov dostávame sem-tam aj vitamínové semiačka od firmy Vitakraft, a to hlavne v čase preperovania.

 
 

 

AKO POZNAME ZDRAVU ANDULKU...


Andulku, ktorú ste si vybrali za svojho spoločníka najprv chvíľu pozorujte.


Zdravá andulka si sama uhládza perie. Nepokojné uhládzanie a zlý stav peria prezrádzajú prítomnosť ektoparazitov. Mnohé andulky zvyknú stáť na jednej nohe s hlavičkou zaborenou na chrbte. To však nemusí znamenať, že je chorá. Ak ju vyrušíte a ona na vás bude reagovať ostražitosťou, prípadne zvedavosťou, je všetko v poriadku. Chorá andulka by sa správala apaticky, s nezáujmom, utiahnutá v tichšej časti klietky. Ďalej je potrebné zamerať sa na dýchanie andulky. Ak dýcha bez ťažkostí a andulka pri dýchaní nesipí, jej chvost sa pri dýchaní namáhavo nepohybuje, je všetko v poriadku. (Ak má andulka otvorený zobák a dýcha rýchlo, má pritom aj roztiahnuté krídla, môže to iba znamenať že pred tým lietala a takto sa iba chladí). Zdravá andulka si veselo šteboce, naháňa sa s ostatnými, prijíma potravu a vodu a reaguje na vaše pohyby, má čistý análny otvor, čistý zobák a ozobie a je dobre vyživená.

Ochorenia anduliek, poranenia a iné

Dýchacie ťažkosti
Jednou z príčin porúch dýchania môže byť upchatie nozdier spôsobené buď infekciou alebo pri mladých andulkách zaschnutím krmivovej zmesi na konci zobáka. Dlhotrvajúca slabšia nákaza môže spôsobiť zväčšenie jednej z nozdier. Nemusí ísť o vážnu poruchu, no nedoliečením môže znova prepuknúť prenesením andulky do iného prostredia. Príznaky môžu byť nenápadné, napr. sústavný výtok z jednej nozdry, kde sa infekcia môže rozšíriť. V tomto prípade je potrebné vyhľadať veterinára.

Často som sa dočítala, že majitelia rôzne zdravotne postihnutých anduliek čakali, že príznaky časom prejdú. Budem sa pri ostatných chorobách opakovať, že je potrebné vo väčšine prípadoch vyhľadať veterinára, ale prax je taká, že mnohé nie veľmi vážne vyzerajúce príznaky boli bez rýchleho ošetrenia veterinárom zanedbané a prerástli do takých fáz, že sa už andulkám nedalo pomôcť. U takto malých papagájov ako sú andulky platí jedno pravidlo: "Nič netreba odkladať, pri neustupujúcich a zhoršujúcich sa príznakoch ochorenia je potrebné čo najskôr vyhľadať veterinára".

Francúzske pŕchnutie
Je to choroba rozšírená najmä u anduliek, no niekedy postihuje aj agapornisy a korely. Takto postihnuté andulky strácajú chvostové perá a letky, čím sa znižuje ich schopnosť lietať. V niektorých prípadoch perá samé dorastajú, no stáva sa to naozaj iba zriedkavo. Francúzske pŕchnutie sa vyskytuje už u mláďat anduliek.

Hnačka
Ľudovo povedané: "Nie je hnačka ako hnačka." Toto pomerne časté ochorenie anduliek môže a nemusí znamenať, že ide o ochorenie. Hnačka, ktorá sa u andulky vyskytne v období podávania zelenej stravy a po jej vysadení prestane, je bežná. Vtedy je potrebné podávanie zelenej stravy dočasne obmedziť a zredukovať. Hnačka, ktorá však pretrváva, andulka začne byť apatická, ospalá, stráca na váhe už signalizuje, že ide o niečo vážnejšie. Môže ísť o zápal čriev, prípadne iné ochorenie vnútorných orgánov (cukrovka, choré obličky...). Andulka vtedy väčšinou ochabnuto posedáva na bidielku, prípadne na dne klietky. Má hnačku a od riedkeho trusu má zalepený análny otvor. V tomto prípadne je návšteva veterinára nevyhnutná. Andulke dovtedy očistite znečistené perie vlažnou vodou, prípadne ich odstrihnutím, podávame jej ľahko stráviteľnú stravu, vtáčie karbo uhlie a vlažný čierny čaj.

Nádory
Žiaľ, aj andulky môže postihnúť toto ochorenie. A nie je zriedkavé. Raz za život postihnú asi tretinu jedincov. Liečenie závisí čiastočne od miesta, kde sa nádor nachádza, ale aj od miery jeho zhubnosti.

Nezhubné (benígne) tukové nádory - lipómy sa vyskytujú najčastejšie pri andulkách chovaných v domácnostiach. Ak ste andulke nahmatali nejakú zdureninu a máte podozrenie na toto ochorenie, poraďte sa s veterinárom, aby mohol zavčasu urobiť potrebný chirurgický zákrok. Po operácii sa môžu nádory, najmä lipómy objaviť znovu. Liečená andulka však môže žiť po operácii ešte veľa rokov. Ťažšie sa diagnostikujú vnútorné nádory, hlavne v počiatočnom štádiu. Postihnutá andulka chudne a jej aktivita sa znižuje. V konečnom štádiu ochorenia, najmä pri postihnutí obličiek prestáva chorá andulka chodiť, pretože nádor tlačí na nervy ovládajúce končatiny. V tomto prípadne nám neostáva nič iné, ako dať andulku humánne usmrtiť.

Pakostnica (dna)
Pri dne sa objavujú hrudkovité nánosy na kĺboch prstov, ktoré pomaly strácajú ohybnosť. Znížením podielu bielkovín v potrave môžete spomaliť postup tohto ochorenia. Aj tu je potrebné vyhladať veterinára.

Prechladnutie
Príznakom je kýchanie, výtok z nozdier, často aj zapálené oči. Príčinou prechladnutia andulky môže byť príliž studená voda na pitie, prievan, poklies vonkajšej teploty. Úspešná býva terapia teplom, napríklad zahrievanie lampou s infračerveným svetlom, prípadne obyčajnou stolovou lampou, ktorá ohrieva miesto, kde adnulka sedí prižližne na 30 - 33 stupňov. Pri pretrvávajúcom prechladnutí je na mieste vyhľadať veterinára.

Prerastené pazúry
Prerastené pazúry sú jednou z príčin, prečo sa andulka o niečo zachytí a zraní sa. Preto je potrebné ich zastrihávať. Ak si na to netrúfate, obráťte sa radšej na veterinára. Tento zákrok je pomerne jednoduchý a bezpečný, len je ptrebné dávať pozor, aby sa pri zastrihávaní nepoškodil krvný kanálik na pazúriku. Chyťte andulku do ruky, upokojte ju a na pazúriku (najlepšie proti svetlu alebo žiarovke) nájdite krvný kanálik, ktorý vybieha pomerne ďaleko k jeho koncu. Je to viditeľný tenký ružovkastý pásik na svetlom pazúriku. Prerastený konček pazúrika v bezpečnej vzdialenosti od kanálika odštiknite ostrými klieštikmi, nikdy nie nožnicami, pretože by ste mohli pazúrik poškodiť zlomením, prípadne rozdrvením. Niekedy sa však stane, že aj pri najväčšej opatrnosti do krvného kanálika zastrihnete. Ranka zvykne vtedy pomerne silno a rýchlo krvácať a bolieť. Postihnuté miesto je potrebné očistiť dezinfekčným roztokom a krvácanie zastaviť priložením tampóna. Aby ste predišli prerastaniu pazúrov, je potrebné mať vo voliére, či v klietke dostatočné množstvo konárov, na ktorých si andulky pazúriky obrúsia. V obchodoch je možné dostať aj cementové bydlá, ktoré môžu taktiež pomôcť k obrusovaniu pazúrov alebo zobákov anduliek.

Prerastený zobák
Je známe, že zobáky anduliek chovaných v klietkach majú väčší sklon k prerastaniu ako zobáky vtákov vo voliérach a vo voľnej prírode. Čiastočne je to spôsobené tým, že v klietkach majú menej príležitostí ho používať. Prerastený zobák treba skrátiť podobne ako pazúry, ale oveľa ťažšie je nájsť na zobáku krvný kanálik. Preto je v tomto prípade rozumniejšie zájsť s andulkou k veterinárovi. Zastrihovaním zobáka sa však urýchľuje jeho rast, čím sa dostávame do začarovaného kruhu. Prerastený zobák je potrebné zastrihovať pravidelne, pretože bráni andulke v prijímaní potravy.

Pŕchnutie
Pravidelná výmena peria u andulky je prirodzený proces. Najmä mladé andulky sa preperujú aj niekoľkokrát do roka, kedy sa dokonca stáva, že na ich tele sú menšie holé plochy, prípadne vyčnievajúce nerozbalené brká nového peria. Odporúča sa v období pŕchnutia podávať andulke dostatok vitamínov a minerálnych látok a nevystavovať andulku stresovým situáciám.

Psitakóza
Môže sa prejaviť neustupujúcou hnačkou, ťažkým dýchaním, výtokom z nozdier a hnisavým zápalom kože. Pri kontakte chorej andulky s človekom hrozí prenos ochorenia na človeka. Pri takýcho príznakoch ihneď vyhľadajte veterinára.

Roztoče
Na zobáku sú voľným okom viditeľné koralovité chrasty, podobné ako pri svrabe. Roztoče sa zavrtávajú do okolitého tkaniva a ničia ho. Liečenie tohto ochorenia je jednoduché, ak sa začne zavčasu. Pri zanedbaní môže dôjsť k trvalému znetvoreniu zobáka. Je potrebné ošetrenie veterinára.

Svrab
Je známe, že roztoče spôsobujúce svrab môžu v organizme prežívať bez vonkajších príznakov ochorenia. Ak na zobáku objavíte charakteristické slimákovité stopy, treba začať adnulku okamžite liečiť, kým sa neobjaví pokročilé štádium - koralovité krusty. Postihnuté miesto stačí potrieť vazelinou, prípadne jedlým olejom, ktoré roztoče usmrtia. Pri rozsiahlejšom a pokročilejšom štádiu je potrebné vyhľadať veterinára a použiť špeciálne prostriedky na toto ochorenie. Ešte som hádam nevidela chovprodukt, v ktorom by nemali andulky s týmto ochorením. A čo je zarážajúce, keď som majiteľov na to upozornila, iba kývli plecom, prípadne odvrkli, že o tom vedia a dali mi patrične na javo, že "a čo má byť? čo sa staráš?".

Švoly (Mallophaga)
Sú drobný parazitický hmyz príbuzný všiam, ktorý sa živí perím a čiastočkami keratínu z pokožky vtákov. Všeobecne nepredstavujú vážny problém, ale niekedy môžu poškodzovať perie. Najčastejšie napádajú perie na prsiach, chrbte a krídlach. Perá poškodené švolami majú namiesto hladkých obrysov vyhryzené okraje. Poškodenie zmizne až po nabližšom preperení. Švoly možno ľahko odstrániť pomocou špeciálnych aerosolových prípravkov od veterinárneho lekára.

Vnútorné parazity
Nezáujem o potravu a nechuť k pohybu môžu znamenať napadnutie andulky črevnými parazitmi. Vtedy jej potrebné zobrať trus andulky na rozbor k veterinárovi, ktorý podľa výsledkov rozboru určí postup prípadnej liečby.

Poranenia

Aj škaredo vyzerajúce rany sa po ošetrení roztokom na dezinfekciu a zastavujúcim krvácanie liečia relatívne rýchlo. Zlomené krídla a končatiny zafixuje veterinár do ich prirodzenej polohy. Vymknutie alebo natrhnutie šľachy nastane zvyčajne tak, že sa andulka niekde zachytí prerasteným pazúrom a zostane visieť. Takéto poranenie taktiež ošetrí veterinár.

Mojim andulkám sa veľakrát stalo, že sa z nejakého dôvodu nezhodli a pobili sa doslova do krvi. Aj keď to tak nevyzeralo, boli to nepatrné poranenia, ktoré však pomerne silno krvácali a andulka sa stala asi tak na dva až tri dni o niečo menej aktívna. Ak teda nedôjde k vážnemu poraneniu, stačí postihuté miesto vyčistiť vlažnou vodou, prípadne dezinfekčným roztokom a nechať to na prírodu. Vážnejšie vyzerajúce poranenia a hlavne nehojace sa poranenia a zlomeniny nechajte na ošetrenie veterinárovi.

Moje vlatné skúsenosti s niektorými ochoreniami

Andulka nechce piť
Samčekovia kŕmia svoje partnerky tým, že trhanými pohybmi hlavou Zdá sa vám, že vaša andulka málo pije? Možno ju práve vtedy nevidíte a zbytočne si robíte starosti. Andulky všeobecne vydržia bez vody aj niekoľko dní a pijú pomerne málo. Záleží to od ročného obdobia, vlhkosti vzduchu a veku andulky. Andulka vie, koľko vody potrebuje .

Dávenie anduliek (vyvrhovanie semienok)
vyvrhujú požitú potravu priamo do ich zobáka. Často sa stáva, že samček, ktorý nemá svoju partnerku, kŕmi takto svoj obraz v zrkadle, prípadne čokoľvek, čo uzná za vhodné. Ide o bežné a prirodzené správanie. Avšak akékoľvek násilné vyvrhovanie požitej potravy formou prskania nestrávených zrniečok prosa, pričom je andulka vystrašená a našuchorená môže byť príznakom buď zle strávenej potravy, zápalu hrvoľa, zápalu štítnej žľazy, nekvalitnej stravy, prípadne iného ochorenia. Andulke podávajte vlažný repíkový alebo čierny čaj a nechajte ju v kľude. Ak dávenie andulky pretrváva viac ako dve hodiny, je potrebné vyhľadať veterinára.

Kolabs
Stalo sa mi, že som si kúpila troj mesačného samčeka, ktorého som mala rok. Jedného dňa som ho našla sedieť našuchoreného na dne klietky a do dvoch hodín doslova skolaboval. Bol to inak zdravý samček a nejavil žiadne známky choroby. Veterinári tvrdia, že tieto kolabsy a rýchle úhyny sú u anduliek žiaľ úplne bežné.

Kýchanie
Moje andulky kýchajú bežne. Kýchajú pri čistení peria, pri prijímaní potravy, prášení a podobne. Ak vaša andulka kýcha príliš často a mimo týchto činností, má silný výtok z nozdier, vyhľadajte veterinára.

Nestrávené proso v truse
Ak v truse nájdete zrniečka nestráveného prosa, môže to byť príznakom zlého trávenia, zápalu tráviaceho traktu, prípadne iného ochorenia. Ak takýto trus pretrváva viac ako 2-3 dni, je potrebné vyhľadať veterinára.

Otrava kartónom
Jedna z mojich anduliek sa mi raz "pustila" do rozhrýzania kartónovej krabičky, ktorou bola upchatá búdka, v snahe dostať sa do búdky, za účelom hniezdenia (v zime). Našla som andulku celú oblepenú a oprskanú bielou hmotou po tom, ako začala kvôli pravdepodobnej otrave kartónom dáviť. Sedela našuchorene a väčšinu dňa podriemkávala. Dala som jej vlažný repíkový čaj a vtáčie karbo uhlie a za tri dni bola andulka našťastie zasa v poriadku.

Otrava teflónom alebo výparmi pri pečení v rúre
Pár krát sa mi stalo, že mi začali andulky z ničoho nič dáviť (vyprskávať zrniečka). Zistila som, že sa to stalo po tom, ako som niečo vyprážala v tefónovej panvici alebo piekla v rúre. Je všeobecne známe, že teflón pri nahriati pri určetej teplote sa stáva pre zvieratá toxickým. Odvtedy som radšej teflónovú panvicu vymenila za nerezovú a keď pečiem, poriadne vetrám, aby sa k andulkám nedostali žiadne výpary. Na toto si treba naozaj dávať veľký pozor, pretože nemálo exotických vtákov takto behom niekoľkých hodín skolabovalo a uhynulo práve touto otravou.

Otrava izbovými rastlinami
Adnulky po požití určitých druhov rastlín (pre ne jedovatých) dostávajú hnačku a v neposlednom rade môžu aj zahynúť otrávením. Preto je na mieste, všetky nebezpečné izbové rastliny z dosahu anduliek radšej odstrániť.

Stres
Aj andulky môžu byť stresované a pomerne často. Najčastejšími príčinami je zmena prostredia, nová klietka, akákoľvek zmena v klietke, noví ľudia okolo nej, nový partner andulky, zmeny okolia, hluk, výkyvy teploty, nedostatok svetla a mnoho ďalších iných faktorov. Prejavy stresu môžu byť od plašenia, cez chudnutie a odmietanie potravy až k samopoškodzovaniu (vythávanie peria, hryzenie rán na tele...).

Šúpanie zobáka
U mladých anduliek sa bežne stáva, že sa im zobáčiky počas ich vývoja šúpu. Je to prirodzené. Ak by sa však šúpanie vymklo normálu, andulke sa začne deformovať zobák, prípadne odlamovať jeho časti, je potrebné vyhľadať veterinár