Choď na obsah Choď na menu
 


Prvosienka jarnáObrázok                                                  

V týchto dňoch na prechádzke lesom môžete nájsť Prvosienku jarnú. Rastie najmä vo svetlejších listnatých lesoch. Nájdeme ju i na horských lúkach a kopcoch. Vyskytuje sa takmer v celej Európe a jej príbuzné druhy rastú aj pri Kaukaze a vo východnej Ázii. Teraz, pri premenlivom jarnom počasí, je šálka prvosienkového čaju vhodnou prevenciou pred chorobami.


Táto rastlina je veľmi vytrvalá. Dorastá do výšky až 30 cm. Druh je dosť variabilný v tvare listov a veľkosti kalicha. Z husto rozkonáreného podzemku vyrastá ružica podlhovastých vajcovitých kučeravých prízemných listov. Na konci vysokého stvolu vyrastá okolík zlatožltých kvetov, ktoré šíria príjemnú medovú vôňu. Plodom je vajcovitá tobolka.
Prvosienka jarná je dobre známa ako liečivá rastlina. Zbierajú sa kvety s kalichom, listy i koreň. Nálev z koreňov slúži ako liek proti horúčke. Vhodný je i na vypotenie a vykašlávanie pri chorobách dýchacích orgánov. Osvedčil sa na úľavu pri astme i pri liečbe srdcových vád.
Kvety obsahujú najmä saponín, ale aj trocha silice, glykozidy, karotén i primulaverín. Čaj z kvetov je obľúbeným sedatívom pri bolestiach hlavy i reumatických bolestiach. Je prostriedkom na spanie pri migrénach, nespavosti, závratoch a rôznych neurózach.
Listy sú cenným zdrojom vitamínu C i ďalších vitamínov. V Rusku sa pre túto vlastnosť tešila prvosienka veľkej obľube hlavne po dlhých zimách. Bol to prvý jarný zdroj týchto látok. Z tohto dôvodu sa zbierali aj sladké korene prvosienok. Prvosienka je skvelým doplnkom stravy pacientov trpiacich na chudokrvnosť, celkovú slabosť a avitaminózu.
V ľudovom liečiteľstve sa používa už niekoľko tisícročí proti katarálním chorobám, zápale priedušiek, čiernemu kašľu, zápalu pľúc, chrípke, angíne, zápale vedľajších nosných dutín. Čaj z prvosienky prečisťuje krv a pomáha tak zbaviť sa látok spôsobujúcich reumu a dnu. Masť sa osvedčila pri liečení podráždenia znamienok, bradavíc a rôznych kožných chorôb.

 

                                                                                                                   Vaša zdeptaná Dominika

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

What is a normal blood strain

(ABloorgestoows, 29. 7. 2018 21:42)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-prix-sans-ordonnance/

..

(DOMINIKA LESNA, 5. 12. 2012 15:08)

Poviem vám starajte sa o bylinky mne to pomohlo ale za opis z internetu to vám nepomôže.A ja som to neopísala ale napísala.
Vaša DOMINIKA....Tak mi verte vy hlupáci...

cvvvvv

(kkkk, 9. 6. 2011 14:31)

hovno hovno hovno

prvosienka

(neviem, 9. 6. 2011 14:30)

je to lieciva rastlina pouzivasa na caj

prvosienka jarna

(FREDERIKA, 9. 5. 2011 17:34)

Ďíky

(Maťka , 23. 2. 2011 17:03)

Strašne ste mi pomohli Strášne Ďíky

dffdgxcvvtr

(rehbvdfc, 12. 12. 2010 13:53)

ddddddddddddddddddflvôc,vôlvôdlôflldv,ôvml

No tak cavkýý!!

(Dakujéém..!!!, 22. 5. 2010 18:22)

Dakujem...:-)velmi ste mi tymto pomohli,nemusela som vela ani prepisovat,a uz staci ked to len vytlacim..len skoda ze tu neni ze ako sa vola-tim inym nazvom..ako napr:Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis..to by tu mohlo akurat byt..lebo to nikde nevem najst!!!no skoda..aj tak dakujeeéém..!!!

...

(Bella, 29. 4. 2010 20:57)

Lidičkýý mojíí toto všetko je v knihe o bylinkáách ale to by sa njekto musel aj postaiť od internetu !!!

diky

(dada, 31. 1. 2010 10:19)

velmi pekne dakujem tomu kto zalozil totu stranku bo sa mi velmi zisla...naozaj je to fajn stranka....este raz diky

nieco za nieco

(63zuzik63, 25. 3. 2009 20:32)

caw kto tuto stranku zalozil tom heske diky a inak ktocv chce mi napisat nech napise na www.pokec.sk moj pokec 63zuzik63 diky a hlavne nech mi napise ten kto ju zalozil nieco mu dam