Choď na obsah Choď na menu
 


Mačka

25. 3. 2008

Ako ma mačka vyzerať...

Hlava

Má byť dosť veľká, dobre vyvinutá a vytvárať dojem guľatosti, ale musí byť o niečo dlhšia ako širšia. Čelo a lebka je ľahko zaguľatená, brada silná. Nos je rovný, stredne dlhý a rovnomerne široký po celej dĺžke. Prechod medzi čelom a nosom je vyznačený jemným prehnutím na úrovni očí.

Oči 

Majú byť guľaté, otvorené, umiestnené ďalej od seba a ľahko šikmo posadené. Farba musí byť čistá a jasná. Je povolená zelená alebo jantárová, modrá a tiež nerovnaká (každé oko inej farby).

Uši

Stredne veľké, na špičkách mierne zaguľatené. Výška uší zodpovedá ich šírke v základni. Majú byť posadené dostatočne ďaleko od seba a majú byť vzpriamené. Chumáčiky chlpov vo vnútri ušníc sú povolené.

 

 

Telo 

Má byť robustné, silné, svalnaté, nesmie byť krátke a zavalité. Krk má byť stredne dlhý a svalnatý. Hrudný kôš má byť guľatý a dobre vyvinutý. Nohy majú byť pevné a veľmi silné, stredne vysoké, rovnomerne sa zužujúce k pevným a guľatým labkám. Chvost má byť stredne dlhý, dostatočne silný v nasadení, rovnomerne sa zužujúci do zaguľatenej špičky.

Srsť 

Má byť krátka, hustá, lesklá a s podsadou. Odstávajúca srsť je chybou.

Uznávané farebné variety 

Na rozdiel od britskej krátkosrstej mačky sa európska krátkosrstá mačka vyskytuje iba v prirodzených farbách, teda vo farbách, ktoré patria k severoeurópskym domácim mačkám. Sú to:

  • biela
  • čierna / modrá / červená / krémová
  • korytnačinová / modrokorytnačinová
  • čierna / modrá / červená / krémová / korytnačinová / modrokorytnačinová dymová
  • čierna / modrá / červená / krémová / korytnačinová / modrokorytnačinová s kresbou (mramorovaná, tigrovaná, bodkovaná)
  • čierna / modrá / červená / krémová / korytnačinová / modrokorytnačinová strieborná s kresbou (mramorovaná, tigrovaná, bodkovaná)
  • van / harlekýn / bikolor (len v kombinácii s plnými farbami)

Sfarbenia vzniknuté krížením s inými plemenami nie sú povolené (čokoládová, lilavá).

Starostlivosť o srsť 

Srsť európskej krátkosrstej mačky sa udržuje ľahko. Stačí ju raz za týždeň vyčesať kefou a potom prečesať stredne jemným hrebeňom. V období pĺznutia je vhodné srsť vyčesať gumovou kefou alebo rukavicou, treba však dávať pozor, aby sa srsť nepoškodila.

Povaha 

Európske krátkosrsté mačky sú inteligentné, aktívne, samostatné, zvedavé a hravé mačky. Sú veľmi priateľské, niekedy, najmä v dospelosti bývajú nedôverčivé voči cudzím ľuďom. Sú oddané „svojim“ ľuďom a dávajú svoju náklonnosť najavo rôznymi spôsobmi, napríklad vítaním pri príchode domov, sprevádzaním človeka pri jeho každodenných činnostiach a väčšina rada spí so svojím obľúbeným človekom.

Európske mačky dobre vychádzajú s inými domácimi zvieratami, pokiaľ vyrastali s viacerými mačkami v skupine, prípadne inými zvieratami.

Každý jedinec je individualita a má inú povahu. Vzhľadom na kríženie jedincov s neznámym pôvodom sa môžu objavovať rozličné povahy.

              Odporucujem pre maciatka 

 Vek maciatka

 Pocet davok na den

 ml mlieka jedlo/maciatko

 1 tyzden  7  2-4
 2 tyzden  6  5-10
 3 tyzden  5  10-15
 4 tyzden  5  10-15
 5 tyzden  4  10-15
 6 tyzden  4  10-15

 

Vyjadrenie potreby

Hlad Mačky sa nám svoje "prázdne bruško" snažia naznačiť trením o nohy, dožadovaním sa pozornosti, mňaukaním a zdržovaním sa v našej spoločnosti, ovoniavaním predmetov, ktoré držíme v ruke, ovoniavaním prázdnej misky.
Únava Pri únave sa mačka snaží nájsť si vhodné, pokojné miesto na spanie. Mačka často zíva, leží, priviera oči.
Hra Mačka, ktorá sa chce hrať sa vyvaľuje, mení polohy, dožaduje sa pozornosti, prinesie hračku, provokuje labkou, mňauká, striehne a loví nás.
Hladkanie Pre mačky je hladenie veľmi príjemné. Vyvoláva v nich spomienky, keď ich v detstve olizovala ich matka. Medzi mačkou a človekom tak vzniká dôverný vzťah.
Dožadujú sa ho obtieraním hlavičky sa o naše ruky, hrbením chrbátika, mňaukaním, prevaľovaním na chrbát.

Mačací jazyk alebo čo hovorí moja mačka...

Spokojnosť, uvoľnenie pradenie, vrnenie, uvoľnená poloha, olizovanie sa
Priateľstvo, náklonnosť, pozdrav vztýčený chvost a uši, obtieranie sa, veselý pohľad, pradenie, niekedy poskakovanie
Záujem, zvedavosť vztýčené uši, otvorený, zvedavý pohľad, vetrenie
Nevôľu rýchlym mávaním chvostom zo strany na stranu, vrčaním, syčaním, snahou odísť alebo odohnať
Mňaukanie môže byť prejavom smútku, bolesti, nudy, volanie kamarátov, v dospelosti prejav milostných hier
Strach, ostražitosť uši stiahnuté dozadu, chvost stiahnutý pod telom, mňaukanie
Striehnutie, lov mačka je úplne nehybná, oči má rozšírené a sústredené, ušnice nastražené, telo je prikrčený, pripravené na útok,  pred skokom mačka vrtí zadkom
Nepriateľstvo vrčanie, syčanie, prskanie, dohadu stočené uši, mačka je pripravená aj na útek aj na útok, ježenie, zhrbený chrbát
Obranný postoj uši stiahnuté dozadu, chvost je pri tele, odvrátený pohľad, zdvihnutá labka pre prípad útoku, mačka vydáva vrešťavý zvuk na odstrašenie nepriateľa,
Flémovanie Mačka skúma pach pomocou Jakobsonovho orgánu na podnebí papuľky. Papuľka je otvorená a mačka nasáva vzduch. Výraz tváre je neprítomný.
Zdesenie Mačka sa snaží vyzerať menšia, je prikrčená k zemi, odkláňa sa od zdroja strachu, chvost je pod telom, uši sú ako "krídelká" do strán alebo úplne stiahnuté dozadu, oči sú veľké.
Podriadenosť Mačka sa pred útočníkom skláňa k zemi, neútočí, poloha naznačuje útek, uši sú stočené dozadu
Neistota Mačka kombinuje napätý postoj a neistý výraz, uši sú nastražené, chvost aj telo tisne k zemi
Zastrašovanie Mačka je zježená, napnutý postoj, syčí, vrčí, zhrbený chrbát aby vyzerala väčšia, bočná chôdza
Značkovanie Škriabaním a obtieraním si papuľky si mačky predmety a ľudí značkujú svojím pachom. Dospelé mačky a kocúry môžu značkovať svoje územie aj močom.
Škriabanie Škriabaním si mačky udržuje ostré pazúriky alebo to môže byť aj prejav značkovania
Prskanie, syčanie Je jasným prejavom NIE alebo DOSŤ
Zahrabávanie jedla Mnohé mačky to robia keď sa najedia do sýtosti alebo tým vyjadrujú, že dané jedlo nechcú

Ak vaša mačka má pre vás nevhodný zvyk, určite ju za to netrestajte bitkou. Snažte sa pochopiť prečo to robí, aby ste ju netrestali za niečo, čo je pre ňu prirodzené. A hlavne to môže byť spôsob, akým nám chce mačka niečo povedať.

 

"Prenos myšlienok"
Mnoho majiteľov mačiek, si určite všimlo, že mačky vycítia, na čo práve myslíme. Napríklad ak sa rozhodneme niečo urobiť... ako napr. upratať skriňu, ešte kým k nej vôbec prídete, bude vaša mačka sedieť pred ňou. Alebo aj pri úplne bežných veciach, ako keď si pomyslíte na mäso, a mačka už sedí pred chladničkou. Alebo na prepravku.. a mačky už niet. A rovnaké to je ak sa rozhodnete mačke podať liek.

 

Porozumieť svojej mačke je dôležité pre spolužitie s týmto tvorom. Tak ako my máme svoje potreby a zvyky, tak isto ich má aj náš štvornohý kamarát. Preto by sme nemali zabúdať, že len spokojná a šťastná mačka nám vie byť dobrým spoločníkom.

 

Zdroj: Časopis "Naše kočky"
Caroline Davis - Moja mačka

 

 


 

Parazitárne choroby

Besnota - vnímavé sú všetky cicavce. K nákaze dochádza pohryznutím zvieraťom nakazeným besnotou a končí úhynom zvieraťa. Prevenciou je každoročná vakcinácia.

Borelióza - vnímavé sú všetky cicavce. Prenášajú ju kliešte a komáre. Choroba sa prejavuje horúčkou, malátnosťou a obtiažnym pohybom, bolestivosťou kĺbov. Adekvátnou liečbou dôjde k uzdraveniu. Vakcína proti borelióze pre mačky zatiaľ neexistuje. Prevenciou je aplikácia repelentov pre mačky, ktoré zabránia prisatiu kliešťov.

Campylobakterióza - vnímavé sú všetky cicavce a vtáky. Človek sa nakazí z infekčného trusu a u človeka sa prejavuje žalúdočnými a črevnými problémami. Prevenciou je hygiena. Mačky sa infikujú zriedkavo.

Echinokokóza – definitívnym hostiteľom parazita sú mačka a pes. Pri nedostatočnej hygiene sa môže nakaziť aj človek (z trusu). U nás sa tento parazit takmer nevyskytuje a prevenciou je odčervenie mačky.

Giardióza - vnímavé sú takmer všetky cicavce a veľa vtákov. K nákaze dochádza z infekčného trusu, u človeka sa prejavuje hnačkami. Prevenciou je hygiena. U mačiek sa prejavuje zriedkavo.

Dermatofytóza - kožná plieseň - vnímavé sú všetky cicavce, k nákaze dochádza priamym kontaktom alebo pobytom v kontaminovanom prostredí. U človeka aj zvierat sa prejavuje kožnými zmenami. Prevenciou je hygiena.

Larva migrans – človek nie je definitívnym hostiteľom mačacích škrkaviek, prenos je skôr zriedkavý požitím vajíčok škrkaviek zo zeme. Prejavuje sa podľa usídlenia a opuzdrenia migrujúcej larvy v ľudskom tele. Prevenciou je hygiena a odčervovanie mačiek.

Salmonelóza - vnímavé sú všetky cicavce, vtáky a reptílie. K nákaze dochádza z infekčného trusu a u človeka sa prejavuje zažívacími problémami, prevenciou je hygiena.

Svrab – mačací svrab nie je typický pre iné cicavce, u človeka však môže vyvolať lokálnu kožnú reakciu. K nákaze dochádza v nečistom prostredí, výnimočne priamym kontaktom s postihnutou mačkou. Prevenciou je hygiena a liečba postihnutej mačky.

Toxoplazmóza - vnímavé sú prakticky všetky jedince. K prenosu dochádza požitím tepelne nespracovaného mäsa prípadne ju môžu prenášať mačky trusom. U človeka sa prejavuje malátnosťou, horúčkou, zápalom svalov, pľúc, uzlín a u tehotných žien spôsobuje potrat prípadne vrodené defekty. U mačiek sa nezvykne prejavovať. Prevenciou je hygiena.

Tuberkulóza – mačka sa nakazí od chorého človeka a je potom indikátorom infekcie. V našich zemepisných šírkach ide o vzácne ochorenie.

Zablšenie – vnímavé sú všetky cicavce. U človeka sa prejavuje svrbením pokožky, vyrážkou. Prevenciou je udržovanie čistoty a odblšovanie mačiek.

 

Neinfekčné choroby

Neinfekčné choroby sú také choroby, ktoré vznikajú pôsobením vonkajšieho prostredia alebo stravy na organizmus, prípadne ich spôsobuje invázia mikroorganizmov. Medzi neinfekčné choroby zaraďujeme tiež vrodené vady a poruchy. Nie sú nákazlivé.

Medzi najčastejšie neinfekčné ochorenia mačiek patria:
otrava
zápcha
krivica
zápal zvukovodu
zápal pečene
močové kamene
zápal obličiek
zápal pľúc
rôzne poruchy na srsti zvieraťa.

Z genetických chorôb mačiek sa častejšie vyskytujú nasledovné:
achondroplázia - skrátenie končatín (jazvečíkovité nohy)
ataxia - porucha koordinácie pohybu
atrofia sietnice oka
bezsrstosť (okrem bezsrstých plemien)
ektrosyndaktília - zrastenie prstov, príp. ďalších kostí končatín
hemofília - porucha zrážanlivosti krvi
hluchota - vyskytuje sa často u bielych mačiek s modrými očami
hydrocefália - vodnateľnosť hlavy
kryptorchizmus - zadržanie jedného alebo obidvoch semenníkov v dutine brušnej
pahýľovitý alebo chýbajúci chvost
polydaktília a oligodaktília - nadpočetný alebo znížený počet prstov
Polycystické ochorenie obličiek - PKD - ochorenie postihujúce najmä perzské mačky a príbuzné plemená
porfýria - porucha látkovej výmeny
trpasličí vzrast
rozštep pysku a podnebia
zálomok na chvoste

 

Infekčné choroby

Infekčné choroby spôsobujú mikroorganizmy alebo víry a do organizmu zvieraťa sa dostávajú prenosom z jedného zvieraťa na druhé. V niektorých prípadoch môže ísť o zoonózu, čiže ochorenie, ktoré sa prenáša na človeka.

Medzi najčastejšie infekčné ochorenia u mačiek patria:
vírusová imunodeficiencia mačiek - FIV
infekčná peritonitída mačiek - FIP
komplex vírusovej leukémie mačiek – FeLV
Panleukopénia
Rhinotracheitída mačiek - FVR
Calcivírus mačiek
Chlamýdia

1.)Návyky:
Mačku nemožno vycivičiť tak ako psa,ale keď ju navyknete na isté úkony,uľahčí to vašé spolužitie.Je dôležité,aby mačka ragovala na meno.Ak ju oslovíte pri kŕmení a ukaladaní k spánku,čoskoro si na to zvykne.
2.)Starostlivosť o srsť:
Dlhosrstú mačku upravujte každý deň v rovnakom čase,najvhodnjšie po kŕmení.
Krátkosrstú mačku prečešte v pravielnom čase raz do týždňa.
3.)Kŕmenie:
Mačke dávajte potravu každý deň v rovnakom čase vždy na tom istom mieste.
4.)Hra:
Hra je pre správny vývin mačky veľmi dôležitá,najmä ak ju chováte v byte.Každý deň jej venujte 10 až 15 minút.
5.)Spánok:
Lôžko na spanie umiestnite na pokojné miesto.Mačka sa spočiatku môže dožadovať kúštika vašej postele.Ak tomu chcete zabrániť,položte ju na lôžko a zavrite ju do jej "spálne".
6.)Brúsenie pazúrikov:
Aby ste chránili nábytok pred mačacími pazúrikmi,dajte mačke nejaké polienko,na ktorom si môže pazúriky brúsiť.Hneď ako začne škriabať,položte jej labky na drevo.Alebo jej kúpte škrabadlo to správne si vyerte na tejto stránke,alebo na stránke http://www.tatrapet.sk
7.)Návyk na čistotu:
Toaletnú misu umiestnite na pokojné miesto.Ak zabdáte,že mačla chce vykonať svoju potrebu(začne sa hrbiť a zdvihne chvost),dajte ju do toaltnej misy.Výkaly inštiktívne zahrabe podstielkou.Ak mačka vykoná svoju potrebu mimo misy NIKDY nestrkajte nos do kôpky či mláčky-pach ju privedie na to isté miesto,kde sa opätovne vyprázdni.

Obrazek
 

 

 

 

 

 

 

Ak chcete mať mačku nečakajte , že to bude také lacné. Mačky potrebujú veľmi veľa rozmanitých vecí narozdiel od psa alebo škrečka ale predovšetkým potrebujú milujúceho pána. Tu sú niektoré veci.


HRAČKY

Mačka potrebuje bezpodmienečne nejaké hračky aby sa nenudila. Pretože ak by ste jej žiadne nedali mohlo by sa stať že by začala ísť do nábytku alebo iných vecí čo sa nachádzajú u vás doma. My máme rôzne loptičky, mišky alebo môžu byť aj úplne obyčajné povrázky.