Choď na obsah Choď na menu
 


Škrečok

25. 3. 2008

Desať bodov k zamysleniu:

1.Škrečok potrebuje vhodné miesto, kde môže cez deň nerušene spať a kde naopak smie večer a v noci robiť hluk.

2.Potrebuje čistú klietku a denne čerstvú potravu. To bude vyžadovať prácu a čas, ktorého možno nemáte nazvyš.

3.Škrečok síce nepotrebuje stále hladit, ale pokiaľ sa s ním budete denne hrať, ľahšie sa ochočí.

4.Ku svojmu spánku potrebuje úplný kľud. Iba tak sa môže dožiť predpokladanému veku 2-4 roky.

5.Cez dovolenku musíte škrečkovi zaistiť opatrovanie.

6.Škrečkovia sa radi pohybujú a mali by teda mať občas možnosť sa voľne prebehnúť v zatvorenej izbe (ale iba za stáleho dozoru!!) .

7.Môže sa taktiež stať, že škrečok pri svojich výletoch po izbe okúše tapety, koberec alebo prádlo.

8.Škrečok potrebuje pokiaľ možno čo najväčšiu kletku, aby mal možnosť sa dostatočne pohybovať.

9.Ak máte v byte aj iné zvieratá, mali by ste uvážiť či je súžitie s nimi pre škrečka bezpečné.

10.Než si škrečka kúpite, mali by ste sa ujistiť, či žiadny z členou vašej rodiny nieje alergický na zvieracie chlpy.

 Jedanly listok

Škrečok môže :

Semiačka :
slnečnicové, sezamové, melónové a dýňové

Oriešky :
vlašské orechy, liéskové orechy, kešu orechy

Ovocie :
jablko, hruška, banán, , jahody, mandarínka , slivky

Zeleninu : 
šalát, čínská kapusta, špenát, mrkvu, petržlen, celer,červená repa, červená paprika, paradajku, uhorku, brokolicu, karfiól, kaleráb, dyňu

Bielkoviny :
múčne červi, varené vajce, netučený tvaroh, netučený jogurt, netučený sýr, varené kuriace mäso, varenú netučenú rybu, sušené krevetky

Sušené ovocie :
sušené jablká, hrušky, hrozienka

Konáriky stromov :
dub, buk, breza, topol, jasan, javor, vŕba, jabloň, orech, hruška, višňa

Strukoviny :
surový a varený hrášok, fazuľu, sóju, šošovicu

Obiloviny: 
pšenica, ovos, ječmeň, žito, pohanka, kukurica – surová, varená, varená ryža, proso

Vločky :
ovsené, pšeničné, žitné, pohankové vločky

Samozrejme všetkého veľa škodí a tak podávame primerane.
 

PRÍPRAVA VLASTNÉHO KRMIVA

Môže sa stať, že vám váš škrečok odmietne kúpené krmivo. Vtedy mu skúste namiešať vlastnú zmes.
-pre škrečky džungarské a Roborovského:
zmes bude obsahovať 40% potravy pre andulky, 40% potravy pre kanáriky, 10% granulovanej potravy pre psy a 10% potravy pre morčatá.
-pre zlaté škrečky:
zmiešajte krmivo pre morčatá s 20% potravy pre andulky a 10% potravy pre kanáriky, pridajte granuly pre psy s prídavkom mäsa a zeleniny ako zdroj vitamínov a bielkovín.
-pre škrečky sivé:
30% potravy pre andulky, 30% potravy pre kanáriky, 30% potravy pre morčatá a 10% granúl pre psy


 

Škrečok nesmie :

-soľ, cukor, korenie,
-čokoládu, zmrzlinu
-maslo, tuk
-kapustu alebo iba občas
-mandle
-cesnak
-cibulu
-pórik
-višňové, broskiňové a mandarinkové kôstky
-hľúzi surových zemiakov
-salám, klobásy
-citrusové ovoce
-surové cestoviny
-hríby
-med
-konáre ihličnatých stormov

-všetko horúce a příliš studené
-potraviny s vysokým obsahom tuku

 

 Pred kúpou si vždy uvážte či ste naozaj zodpovedne pripravený starať sa o živého tvora - škrečka.

 

V základnej výbave by ste mali mať samozrejme klietku (box či akvárko,resp. terárium),
misku na krmivo,


napájadlo,
určite by nemalo chýbať koliesko
(vždy váčšie ako je samotný škrečok)
a domček.
Hneď ako kupujete škrečka si zaobstarajte aj podstielku
(piliny alebo kukuričnú podstielku),
krmivo (zmes)
a minerálny blok.


Odporúčam vopred informovať rodičov o kúpe a to rozumným spôsobom. Je veľmi neuvážené ak si poriadite škrečka bez dovolenia rodičov a oni nebudú rešpektovať vaše rozhodnutie. Čo potom so škrečkom ? Prosím, ešte raz si najskôr uvážte podmienky pre škrečka a až keď ste si na sto percent istý, že budete dobrými chovateľmi si bežte kúpiť škrečka.

 Druhy skrečkov:

 Škrečok poľný(Cricetus cricetus)

 

Tento hlodavec žijúci vo voľnej prírode dosahuje 20-35 cm a aj s jehou váhou 200-500 gramov o ňom môžeme povedať, že patrí medzi najväčšie hlodavce. Chataktersitické je preň jeho pestré sfarbenie.
Koncom augusta upadajú škrečky poľné do zimného spánku, ktorý je však prerušovaný, aby sa mohli najesť zo svojich zásob. Napriek nim však škrečok cez zimu stráca asi tretinu svojej celkovej hmotnosti.
Samičke sa rodí 4-12 mláďat, no tento počet veľmi rýchlo klesá. Aj preto je škrečok poľný vyhlásený za chránený druh (!).

 Škrečok zlatý (Mesocricetus auratus)

 

Krátka história škrečka zlatého

V  roku 1839 objavil zoológ George Waterhouse škrečka zlatého v blízkosti mesta Alepoo. Pomenoval ho Cricetus auratus, čo znamená, škrečok zlatý.  Takmer až o sto rokov neskôr sa podarilo profesorovi Aharoniovi zo zoologického oddelenia Univerzity v Jeruzaleme odchytiť prvého živého zlatého škrečka. V hlbokej nore našiel matku s asi 12 mláďatami, z ktorých prežili len tri. Keďže sa rýchlo rozmnožovali, koncom roka ich žilo v zajatí už okolo 300. Škrečkovia dostali dodnes platné označenie:   Mesocricetus auratus, škrečok zlatý stredný. ,,Stredný" preto, lebo sú menší ako škrečok poľný (Cricetus) a väčší ako trpasličie škrečky (Cricetulus). Po roku 1945 sa stali najobľúbenejšími  domácimi miláčikmi aj v Európe.

Opis škrečka zlatého
Škrečok zlatý je rozšírený západne od Kaspického mora a v oblasti, ktorá leží medzi Kaspickým a Čiernym morom. Je veľký asi 15cm a dožíva sa od 2 do 4 rokov. Pri škrečkovi zlatom existuje veľa farebných mutácií. Podľa základných kritérií, čiže farba srsti, dĺžka srsti, vzor bielej srsti, sa škrečky zlaté delia do typových skupín.

FARBA SRSTI: zlatá, škoricová, hrdzavá, šedá, krémová, biela, čierna,...

DĹŽKA SRSTI: kráka ,dlhá, dlhá vlnitá, hladká saténová, bezsrstý škrečok

VZOR BIELEJ SRSTI: pruhovaný, prevažne škvrnitý, biela prechádza do inej farby, prevažne škvrnitý aj na bruchu

 

 Škrečok džungarský (Phodopus sungorus)

 

Myslím si, že škrečok zlatý má v škrečkovi džungarskom veľkú konkurenciu. V posledných rokoch začína byť totižto tento hlodavček veľmi rozšírený v obchodoch, čiže aj v domácnostiach.
Vďaka jeho 9 cm sa zaradil do skupinky trpasličích škrečkov. Jeho dĺžka života je kratšia ako u škrečka zlatého, sú to približne 2-3 roky.
Na jeho sivohnedom chrbátiku sa tiahne tmavý úhorový pás. Boky tela, bruško a chvostík sú biele. Vyskytuje sa v dvoch poddruhoch. Prvý, Phodopus sungorus campbelli, je hnedý až sivý. Väčšinou sa neprefarbuje do zimnej srsti. Druhým poddruhom je Phodopus sungorus sungorus. Jeho srsť je akoby zimná. Má bielu, prípadne svetlosivú farbu s tmavším pásom.
 Oba poddruhy škrečka džungarského sa v prírode vyskytujú v Kazachstane, Altaji, západnej Sibíri a v Mongolsku. Živí sa nielen semenami, ale požiera i rozličný hmyz a húsenice.
V zajatí ich môžeme chovať aj v pároch. Mláďatá sa kotia holé a slepé no už na 10.deň sú osrstené a na 11. deň sa im otvárajú očné mihalnice. Škrečky džungarské upadajú do zimného spánku len pri dlhodobejšom ochladení. Ku kupovanému krmivu pridávame aj ovocie a zeleninu. Ak je jej dosť voda nie je  potrebná.

 Škrečok Roborovského (Phodopus roborovskii)

 

Tento škrečok je najmenším žijúcim škrečkom, čím robí spoločnosť škrečkovi džungarskému v jeho trpasličej skupine. Jeho veľkosť je len 5,5 cm a dĺžka ochlpeného chvosta 5-10mm. Má robustné, no malé a krátke telíčko, veľkú, no krátku hlavičku a malé, okrúhle a len slabo ochlpené ušnice. Nohy sú krátke, chodidlá osrstené. V zime mu srsť bledne.
Žije v Mongolsku, Rusku v oblasti susediacej s Mongolskom a v severnej Číne. Vyhýba sa vegetácií so súvislým porastom. Vyhrabáva si diery hlboké 500-1000mm, ktoré vyúsťujú do rozšírených komôr a vystieľa si ich srsťou. Dožíva sa okolo 2 rokov.
Na chov v domácnosti je vhodný. Neodporúčam ho však veľmi neskúseným a malým chovateľom, kvôli jeho rýchlosti a vrtkosti. Mohlo by sa totižto stať, že sa vám vyšmykne a spadne z väčšej výšky, čo môže spôsobiť jeho zranenie či dokonca smrť.

Škrečok čínsky (Cricetulus griseus)

 

Patrí do rodu sivých škrečkov (cricetulus). Sú to hlodavce s typickým štíhlym telom dlhým 8-12,5 cm. Rozoznávacím znakom tohto rodu je neosrstený chvost dlhý 25-106mm. Ušnice sú krátke, pokryté hustými jemnými chĺpkami. Oči nie sú výrazne vypuklé ako pri džungarských škrečkoch, ale sú stredne veľké. Povrch tela je sivý alebo tmavožltý, bruško je svetlosivé alebo biele. Dĺžka života je približne ako u škrečka zlatého, 2-3,5 roka.
Škrečok čínsky obýva stepi, lesostepi i polopúšte severnej Číny. Je to hlodavec s typickou súmračnou aktivitou. Cez deň sa ukrýva z jednoduchých dierach. Živý sa semenami rozličných rastlín, ale skonzumuje i veľa hmyzu.

 

 Iné druhy škrečkov

 

 Škrečok Campbellov
Dorastá do dĺžky 8-10 cm
 
Škrečok medvedí 
Môže byť krátkosrstý aj dlhosrstý. Je o niečo menší ako divoko sfarbený škrečok zlatý. Voči svojim spoluobyvateľom je mierumilovný.
               

 krátkosrstý škrečok medvedí       dlhosrstý škrečok medvedí

 

 

 Chorý škrečok

 

Pokiaľ sa o škrečka dobre staráte, nemalo by sa stať , že by ho postihla nejaká choroba. Predídete jej pravidelným podávaním nijakého čerstvého ovocia, či iným jedlom bohatým na vitamíny. Môžete mu podávať aj rôzne vitamínové granulky (no len v predpísanom množstve !!!), no nie vždy škrečkovi chutia. Takisto je dôležité pravidelné čistenie, výmena vody a jedla.

No však aj pri tej najlepšej starostlivosti, sa môže stať, že vám váš miláčik ochorie. Môže to byť spôsobené druhom ( pri niektorých škrečkoch aj farbou, v dôsledku kríženia druhov), dedičnosťou alebo predsa len nijakou chybou pri chove (tým nechcem uraziť vaše chovateľské schopnosti :o)
Ak chováte viacej škrečkov pokope, je lepšie ak chorého "jedinca" dáte niekam inam aby sa ostatní nenakazili.

Ochorenia

 

 

 

 

 

Hnačka:
Hnačka je ochorenie, ktoré spôsobujú vírusy, baktérie, či jednobunkové parazity. Môže byť zapríčinená napríklad zlou alebo jednostrannou stravou, špinavou vodou, mokrou podstielkou. Všetky tieto príčiny treba odstrániť. Tiež v škrečkovom jedálničku vynechajte zelenú, šťavnatú, potravu a nahraďte ju len obilím, kvalitným senom, ovsenými vločkami a suchármi. Na pitie zvieratku uvarte harmančekový alebo (!)veľmi slabý(!) čierny čaj, ktorý mu samozrejme podávajte vlažný až studený a bez (!)cukru(!)
Príznaky: mäkký, mazľavý až neforemný trus
Správanie škrečka nemusí byť nezvyčajné, môže sa správať normálne.
Ak sa jeho stav však po 2-3 dňoch nezlepší, navštívte so škrečuľkom veterinára.
Prechladnutie:
Prechladnutie môže byť spôsobené prievanom, výkyvmi teplôt, veľmi vysoká alebo naopak nízka teplota, príliš suchý, či vlhký vzduch, alebo vlhkosť v klietke.
Klietku preto vyčistite a dajte na miesto s teplotou okolo 23°C.Ak sa stav po niekoľkých dňoch nezlepší, zájdite so škrečkom k veterinárovi
Príznaky: hlasné dýchanie, časté kýchanie a ľahko zalepené oči, apatické chovanie, nezáujem o potravu
Malé pohryznutia a poranenia:
Väčšinou sa zahoja veľmi rýchlo pre to nie je dobré ošetrovať ich. Škrečok si ich olizovaním  vyčistí sám.
Vnútorné zranenie:
Môže sa stať, že škrečok spadne na zem z veľkej výšky. Nemusí to byť pre neho smrteľné, no napriek tomu môže ostať ležať alebo stáť ako keby sa zasekol. Vtedy ho opatrne vezmite dajte ho do klietky a udržujte v teple. O chvíľu by mal zase normálne behať po klietke. Ak sa začne správať neprirodzene, môže to byť dôsledkom vnútorného zranenia napr.: zlomeniny. Okamžite ho zoberte k zverolekárovi aj keď v tomto prípade pomôže len málo. Ak návštevu zverolekára nepokladáte za dôležitú, zahojeniu poranenia pomôžete podávaním minerálnych látok a vitamínov.
Príznaky: zvieratko po páde alebo inej príčine možného vnútorného zranenia sa pohybuje neprirodzene.
Problémy zo zubami:
Predídete im dostatočným množstvom vecí (konárikov, tvrdej potravy, ...) na obhrýzanie. Ak nijaké problémy však nastanú môžu byť spôsobené nie len pri nedostatočnom obrusovaní hryzákov, ale aj deformáciou čeľustí. Tá sa vyliečiť nedá, preto je nutné dať hryzáky pravidelne obrusovať. Niekedy sa hryzáky aj zlomia no pri dostatočnom množstve minerálnych látkach rýchlo opäť dorastú.
Zapálené, zlepené očká:
Môže sa stať, že váš škrečok sa zobudí a z jedného dňa na druhý sa mu zapáli očko. Zvieratko sa síce snaží si ho vyčistiť, no ak sa mu to nepodarí a jeho stav sa do 1-2 dní nezlepší, môžete vyskúšať nasledovný "liek": Vyvarte vrecúško harmančekového čaju podľa návodu a nechajte ho vychladnúť. S ním potom potrite opatrne choré očko škrečuľka. Treba však rátať s tým, že sa mu to nebude páčiť a bude sa snažiť ujsť, preto si dajte pozor, nech škrečkovi neublížili silným stiskom alebo naopak, aby vám neušiel. Ak sa netrafíte celkom na očko, nevadí, lebo škrečok si čajík s vrecúška umývaním do očka nanesie. Túto kúru opakujte aspoň 2-3 dni. Je tiež možné, že už na druhý deň po vašom liečení, bude očko zdravé, v tom lepšom prípade : ) (ako to bolo u mojej škrečuľky). Ak nepríde k zlepšeniu, zájdite za veterinárom.

Za tento "recept" ďakujem Marte : )

Nádor:
Neviem nakoľko je toto ochorenie rozšírené, no už som sa s ním niekoľkokrát stretla. Bohužiaľ zrejme nič okrem operácie nepomôže, no ani tá vám nezaručí vyzdravenie vášho miláčika.
Príznaky: pevný hrbolček na tele škrečka, apatické, prípadne podráždené chovanie
Kožné choroby:
Môžu ich spôsobovať aj slnečnice a orechy, preto to s nimi pri rozmaznávaní vašich škrečuľkov nepreháňajte.
I
né ochorenia: Pri iných zložitejších ochoreniach radšej navštívte veterinára a nespoliehajte sa na to že svojho škrečka vyliečite sami. Inými ochoreniami sú napríklad vypadávanie srsti, či zriedkavá rakovina, u škrečkoch do 3 mesiacov to môže byť zápal mozgových blán, ktoré je bohužiaľ prenosné aj na ľudí.
Staroba: Toto nie je choroba a nedá sa jej predísť ničím no dá sa oddialiť dobrou starostlivosťou. No aj tak sa na škrečkoch starších ako 2.5 roka začína prejavovať starnutie a to tým, že spí viac, je menej a pohybuje sa pomalšie. Nechajte ho teda v pokoji a nevyberajte ho tak často ako obyčajne. Tiež od neho nemôžete čakať že bude stvárať také neplechy ako keď bol malý. V žiadnej tabuľke však nenájdete ako dlho sa dožije práve váš škrečok, zodpovedajú za to jeho "gény" a vaša starostlivosť.

 Parenie:

 Gravidita:

 

            Najprv je potrebné zistiť, či je samička gravidná. Zistíme to buď tým, že sme si to naplánovali požičaním samčeka a nechali sme ich nejaký čas spolu. Alebo to zistíme tým, že má samička podozrivo veľké bruško- spozorujete to keď, si ju beriete na ruky a niečo sa vám na nej nezdá, v našom prípade teda bruško. Ak si to všimnete, tak už bude naozaj veľké a onedlho nastane pôrod, keďže gravidita u škrečkov prebieha veľmi rýchlo. Ja som to spozoroval teda tím druhým spomínaním spôsobom. Prvé čo som spravil je, že som sa celej rodine vychvaľoval že príde prírastok do rodiny, aj keď som tomu sám veril len tak na 30 %, ale už budem vedieť keď sa mi to nabudúce stane. Gravidita u škrečkov džungarských trvá cez 21 dní. Takže si to treba všimnúť rýchlo :-)) 
 

Pôrod:

 

            Keď mám pravdu povedať, tak neviem ako pôrod prebieha, či je hluční alebo nie, ale ja som ho vôbec nespozoroval. No čítal som, že ich rodí postupne a vylizuje ich a prehryzie pupočnú šnúru. Škrečulencov sa môže u džungarských  narodiť od 4 do 8 mláďat, ale niekedy sa stane, že majú 1-2 mláďatá alebo aj cez 10.  Škrečky džungarské zvyknú vrhnúť mláďaťa tak 3 až 7 krát do roka!  Mláďaťa majú cez 1 až 1,5 g, sú maličké ako stredne veľký necht a ich farba je ružová až miestami červená. Sem tam sa stane, že samička porodí niektoré mláďa mŕtve, v tomto prípade samička zvykne mláďa spapať- aspoň som to tak čítal. Viem, že sa to zdá dosť nechutné, ale ona si uvedomuje, že obsahuje veľa potrebných živín a tým aj pomôže ostatným mláďatám, keďže budú mať dostatok mliečka. Prípadne tým samička aj zabráni rozkladu mláďaťa v hniezde a tým aj prípadnej infekcií.
 

Prvé chvíle škrečuleniec:

 

            Ak sú už mláďaťa na svete, v žiadnom prípade ich nesmiete chytať, keďže by sa mohlo stať, že ich samička nechá. Ja som to zistil celkom náhodou, myslím to, že porodila. Keďže mám akvárium na skrinke pri hlave, počujem o všetkom čo sa tam deje (niekedy je to až prekážajúce :-) ). Započul som ako keby malé mliaskanie a samička sa mi nejako dlho neukázala, keďže zvykne hneď, keď sa objavím pri akváriu, prosiť, aby som ju zobral na ruky. Vtedy ma napadlo, či náhodou neporodila. Po poriadnom preskúmaní a nahliadnutí do domčeka som na veľké prekvapenie a radosť zistil, že má malé škrečulence :-). Najprv som ich videl len tak trocha keď som samičku vylákal z domčeka. V ten deň, ako som to zistil, som bol veľmi šťastí a bol som asi do 3 ráno hore, čo som od šťastia nevedel zaspať, aj keď som skoro ráno vstával. Zo začiatku som si myslel, že sú 4 keďže som na nich dobre nevidel, lebo boli celé zahalené v peknom hniezdočku od servítkoch a vaty.
 

Prvý týždeň škrečuleniec:

 

            Prvý týždeň malých škrečulienec sa nedeje nič extra zaujímavé. Treba ich sem tam pozrieť, asi raz za deň, aby ste zistili ako sa majú, či je všetko v poriadku atď... V žiadnom prípade nesmiete zabudnúť dávať samičke veľké množstvo vody a jedla, aby mala dosť živín na tvorbu mliečka. Ak by nemala, mohlo by sa aj stať, že nejaké živé mláďatko spapá, aby zabezpečila prežitie ostatným. Takže určite na to nezabudnite. V prvom týždni života škrečkov budete mať potrebu vyčistiť akvárium alebo klietku. Zvyknem to robiť každé tri dni, ale v tejto situácií som si nechcel dovoliť vymieňať piliny. Takže som počkal kým mali tak 6-7 dní, opatrne som vybral domček, vyčistil akvárium (klietku) a nasypal nové piliny. Potom som jemne, opakujem veľmi jemne, presunul mláďatká do akvária (klietky). Samičku a samčeka je dobré zatvoriť niekde mimo, hlavne samičku, aby nebola z tejto situácie nervózna. Ako budú škrečulence v akváriu (klietke) s čistými pilinami, tak dočistíme aj domček a opatrne ich prenesieme spať. V žiadnom prípade sa ich nesmiete dotknúť, treba ich prenášať s hniezdom, v ktorom sú alebo opatrne ich premiestniť pomocou nejakého papierika tak, že si ich na ten papierik naberiete. Tak v tom 7 dni ich života zistíte (aj pri výmene pilín), že už majú malí kožuštek, takže už nie sú celé ružové. Tiež na veľké prekvapenie zistíte, že už papajú semiačka a potravu (samozrejme že papajú aj mliečko). Samička si vo veľkom pchá potravu do vačkov a veľmi sa na ňu teší. Nosí ju teda škrečulencom vo veľkom množstve. A škrečulence keď papajú tak to vyzerá veľmi pekne lebo sú ešte slepé a strašne maličké :-)
 

Druhý týždeň škrečuleniec:

 

            Na druhý týždeň života vašich škrečuleniec sa vám začnú preberať, niežeby doteraz nežili, ale prosto začnete pozorovať že ich máte. Tak na 8-9 deň začnú ako keby mňaukať :-), aj keď viem že to niesu mačky, ale nevedel som ako to nazvať :-). 10-11 deň škrečulence začnú škrabať (hrabať) v domčeku a začínajú vyliezať a chodiť po celom akváriu (klietke) ako besné, no nie zase až tak rýchlo, ale vidno, že sa chcú niekde dostať a všade lezú, aj keď sú ešte slepé. Najväčšie mindráky má z toho samička, keďže sa ide zblázniť z toho, ako ich doslovne naháňa po celom akváriu (klietke) a keď jedno v zuboch donesie do domčeku a ide po druhé tak pokiaľ sa s tým druhým vráti, tak to prvé už niekde odišlo- no prosto na nervy :-). Ale samička po určitom čase začína chápať, že ich nemôže všetkých ustrážiť a už si na tom nedá tak záležať. Na 12 deň majú škrečky celkom veľkú srsť a sú veľmi pekné. Tiež sa im začínajú otvárať očká a ich pátranie sa zintenzívni, dokonca si už pôjdu aj do misky s potravou, niekedy sa do nej celé vojdú :-) a tiež už aj pijú vodu. Tu skončím môj prvý článok  o škrečulencoch.

 

Pravidelná starostlivosť

 

Denné práce
-
každý deň dávajte škrečkovi čerstvé jedlo. Nedávajte ho však viac ako sám zje a dávajte mu ho vždy v rovnaký čas.
-skontrolujte kúty a vymeňte hobliny za čisté.
-denne mu dávajte šťavnatú potravu a nejakú tú maškrtku.
-zosušenú zeleninu a ovocie odstráňte.
-denne sa mu prihovárajte a hrajte sa s ním, aby na vás tak ľahko nezabudol
:o) (samozrejme len keď je hore)
 
Týždenné práce
-
každý týždeň mu vymieňajte vodu a napájačku vyčistite.
- čistite klietku (vymeňte podstielku, domček opláchnite teplou vodou, umyte koliesko na behanie...)
-vymeňte vetvičky na obhrýzanie a lezenie alebo ich opláchnite teplou vodou
 
Mesačné práce
-stačí len keď mu raz za mesiac spravíte ,,generálku" jeho klietky, čiže ju celú vysprchujte horúcou vodou a poutierajte + výmena pilín, ...

Správne čistenie klietky

 

Čistenie klietky nie je žiadna veda, ale chcela by som vám dať zopár rád- nechcete predsa vášho škrečuľka stresovať ?
Raz za týždeň mu vymeňte podstielku za čistú. Ak nie je jeho stará podstielka veľmi znečistená, je dobré, ak mu z nej odoberiete a nasypete ju do domčeka a na novú (podstielku
:o)). Pokiaľ si škrečok robí zásoby, tiež mu z jeho starých odoberte čo najviac čistej potravy a nasypte ju do domčeka. Snažte sa pritom nepoužívať veľmi ruky, ale napríklad umelohmotnú lyžicu. Tiež mu prepláchnite horúcou vodou jeho hračky.
Raz za mesiac treba okrem normálneho čistenia vyčistiť aj mreže klietky, prípadne steny akvária.
!!! Nečistite klietku čistiacimi prostriedkami, lebo môžu byť škodlivé. Úplne postačí horúca voda.
 

Kúpanie škrečka

 

Zrejme sa už stalo, že bol váš miláčik špinavý alebo bol trochu viac „cítiť“ a tak ste si povedali, že ho okúpete, keď už on sám sa do toho umývania nejako nemá. Ale môže sa vlastne škrečok kúpať? To je asi druhá otázka, ktorú ste si zároveň položili. A odpoveď je- áno. No môže sa veľa vecí, ale nie všetky sú aj správne.
Takže aby som bola presnejšia, škrečok sa síce kúpať smie, no nie je to preňho veľmi dobré a to z niekoľkých dôvodov. Za prvé môže prechladnúť, či už z toho, že je teplota vody zlá, alebo ste ho dali mokrého do klietky/akvária. Tiež väčšina škrečkov vodu nemá práve v láske. Piť ju v malých kvapkách- to je v poriadku. No byť v nej namočený celý...
Ak sa niekto spýta, či škrečky vedia plávať, tak áno. Nemusíte sa o tom presviedčať sami, ak to nie je nevyhnutné. Plávajú ako malinké psy- kmitajú packami (Je predsa logické, že nebudú plávať kraula, že
: )?). No snažia sa dostať čo najrýchlejšie z vody von. Preto ak dáte škrečka do umývadla, budú to preňho len ďalšie stresy, že sa nemôže dostať preč, lebo sa mu šmýkajú labky.

No keď to je už nutné, že je škrečok naozaj špinavý, je dobré zobrať nejakú väčšiu nádobu a napustiť ju vlažnou vodou tak, nech nemusí plávať (nie je to práve ich najobľúbenejší šport). Nechajte škrečka chvíľku behať v nádobe, no treba dať pozor, aby neušiel. Potom ho opatrne osušte nejakou čistou handričkou, chvíľu nechajte behať v rukách a keď bude suchý, môže ísť naspäť do domčeka. V žiadnom prípade nepoužívajte na umývanie šampón, či mydlo!

Niečo iné samozrejme je, ak váš škrečok ochorie a zverolekár mu „predpíše“ nejaké kúpele. To mu viac pomôže ako ublíži. Tými kúpeľmi ale myslím nejaké harmančekové alebo iné, ktoré odporučí veterinár.

V obchodoch predávajú aj rôzne vaničky pre škrečky, ktoré sa pripevnia ku klietke, no nemyslím si, že sú využiteľné. Aj keď som už počula, že si nejaký škrečok takúto vaničku celkom obľúbil, potom čo do nej pár krát omylom spadol, a teraz si chodí „zaplávať“, no aj tak som presvedčená, že sú to len zbytočne vyhodené peniaze. Aj keď pripúšťam, možno práve váš drobec bude nejaký "vodný živel" ; )

Zaciatky:

 

Škrečok- zvieratko kamarát

 

Ak ste ešte doma nikdy nemali zviera, tak škrečok je na začiatok najvhodnejší. škrečky sú milé, priateľské a pokiaľ sa s ním správne zaobchádza rýchlo stratia akékoľvek obavy z človeka a sú veľmi krotké.Keď sa rozhodnete zadovážiť si škrečka, budete musieť kúpiť klietku alebo akvárium. Avšak potrava a hobliny, ktoré budete musieť neskôr kupovať stoja len málo peňazí. Klietka alebo akvárium nezaberajú veľa miesta a ľahko sa čistia.

Niektorý ľudia nepovažujú škrečky sa vhodné domáce zvieratka, lebo cez deň spia a sú čulé v noci, keď chcú všetci spať. Ale ak budete škrečka budiť večer (okolo 20:00) a hrať sa s ním, bude sa zobúdzať skôr, no len vtedy keď sa mu hry budú páčiť.

Divé škrečky si v prírode hojnosti zhromažďujú potravu pre prípad neskoršieho nedostatku. Na lícach majú vaky do ktorých si môžu napchať potravu (do lícnych vakov sa zmestí také množstvo potravy, ako polovica váhy škrečka).

Aj domáci škrečok má silný pud zhromažďovať si potravu aj keď ho budete pravidelne kŕmiť.

Čo budeme potrebovať
Zoznam vecí:
·  klietka
· domček
·  koleso
· hobliny
·  misky na jedlo
·  napájaciu fľašu
·  potravu
· konárik zo stromu

Nikdy
· nepoužívame drevitú vatu. Škrečok by sa mohol zapliesť do dlhých vlákien.
·Nikdy nedávame škrečkom noviny- tlačiarenská farba je jedovatá. 
· Drevo nikdy nemôže byť zo stálezelených stromov (tis, ... ). Najlepšie drevo je z ovocných stromo
· Nikdy nedávame do klietky nič z tenkej umelej hmoty. Škrečok by to mohol prehltnúť a nedokáže to stráviť.

Klietka
Škrečky  potrebujú behať, šplhať a zabávať sa. Menšia dvojposchodová klietka je rovnako dobrá ako väčšia jednopodlažná klietka. Niektoré klietky obsahujú koleso, pokiaľ nie, je vhodné dokúpiť si ho.

Škrečky sú majstri útekov. Prehryzú sa cez mäkké drevo a prekĺznu aj cez úzku štrbinu.

Klietky treba umiestniť do rohu kde budú chránené pred prievanom

Budete tiež potrebovať domček kde si urobí hniezdo. Najlepší domček je taký, ktorý má odnímateľný  vrchnák- môžete kontrolovať či škrečok v domčeku neukrýva plesnivú potravu.

Príprava klietky
Po kúpe klietky ju dobre umyte horúcou vodou. Potom na suchu podlahu vysypeme hrubú vrstvu hoblín. Do klietky potom umiestnite domček, koliesko, vetvičku na obhrýzanie, misky, nasypte mu jedlo a do napájacej fľaše mu dajte čerstvú vodu.
Cesta z obchodu ho pravdepodobne vyľakala, preto ho nechajte v klietke samého, nech si zvykne na nový domov (preskúma celú klietku)

Kam uložiť klietku

Klietku nikdy nedávame  k oknu, lebo by na škrečka pražilo slnko,  k radiátoru  alebo do prievanu.
Klietku umiestnime na miesto, kde sa nedostane mačka. Aj keď sa nedostane do klietky, mohla by škrečka vystrašiť tak, že prestrčí labku cez mrežu.
 

Kúpa škrečka

 

Najlepšie je kupovať škrečky vo veku 4-7 týždňov. Ideálny čas je poobede, pretože vtedy sú škrečky aktívne.
Obe pohlavia škrečkov sú rovnako milé a rovnako radi sa hrajú. Pokiaľ nechcete mať mláďatá 4-7x do roka, je lepšie držať škrečky v osobitných klietkach.

Ako sa presvedčiť, či je škrečok zdravý:
Telo by mal mať hladké, zaoblené, nie vychudnuté.
Kožuch by mal mať čistý, nemala by chýbať kožušina na bruchu a nemal by mať žiadne vyplynuté miesta.
Uši by mal mať zvnútra čisté, pokiaľ je mladý, mal by ich mať zvonku aj ochlpené.
Oči by mali byť jasné, nemalo by mu z nich tiecť.
Nemal by mať žiadne pupienky na ušiach, nose, labkách,  bruchu alebo na inej časti tela.
 

Krmivo

 

Zmes pre škrečky- predáva sa v špecializovaných obchodoch pre škrečky. Je pripravené tak, aby zvieratká dostali vyváženú popravu. Obsahuje základné zložky potravy.

Zelenina- malý by dostávať zelenú a koreňovú zeleninu vždy surovú!!!

Ovocie- Škrečka môžete kŕmiť kúskami jablka, hrušky, paradajky. Ovocie sa rýchlo kazí, ak škrečok takéto ovocie zje, môže ochorieť. Overte si, či nemá škrečok v klietke alebo domčeku ovocie staršie ako 1 deň.

Ako často kŕmiť škrečka
Kŕmte škrečka najskôr poobede,  najlepšie večer. Je dôležité kŕmiť ho pravidelne.

Koľko potravy potrebuje
Škrečom dávajte potravu podľa ich potreby, časom si všimnete, koľko potravy bude potrebovať. Nezabudnite každý deň na čerstvú zeleninu.

Vitamínové prídavky
Aby ste mali istotu, že škrečok dostáva všetky potrebné vitamíny, kúpte mu v chovateľskom obchode kvapky pre malé zvieratá.

voda
Nikdy nenechajte škrečka cez čerstvej vody. v púšti pijú škrečky rannú rosu a tiež získavajú vodu z rastlín.

Odchod
Ak odchádzate preč z domu na dlhšie ako 4 dni, je potrebné zveriť škrečka niekomu do opatery.

Voľne rastúce rastliny
Pokiaľ  tieto rastliny poznáte, môžete ich pokojne dať škrečkovi: myší chvost, hviezdica, starček, ďatelina, pastierska kapsička.

Z času na čas
Dajte škrečkovi hrozienka, vajce natvrdo.

NIKDY
Nikdy nedávajte škrečkovi slané oriešky, chipsy, čokoládu, sladkosti a nič lepkavé, čo by so u mohlo nalepiť do lícnych vakov.

Nikdy netrháme neznáme rastliny a rastliny rastúce v okolí ciest a nikdy na trávnikoch postriekaných chemikáliami.

autor článku:Petqo

Ako skrotiť škrečka a zaobchádzať s ním

 

Kým budeme môcť vziať škrečka do ruky, budete ho musieť skrotiť. Najprv si musíte uvedomiť, že si to vyžiada veľkú trpezlivosť, ale hry so škrečom sú zábavné. Krotiť škrečka je najlepšie keď je mladý (4-8 týždňov).

Keď sa budete so škrečkom hrať, prihovárajte sa mu. Po čase si zvykne na váš hlas. Rukami pohybujte len veľmi opatrne, lebo maličkému škrečkovi sa môžu zdať desivé. Škrečok by si na vás mal zvyknúť za necelé 3 týždne, ak bude používať nasledujúcu metódu. Neponáhľajte sa, lebo sa môže stať, že budete musieť začať od začiatku.

1. Najprv škrečka par dni pozorujte kedy bude aktívny- to je najlepší  čas ho krotiť.
Všimnite si, čo ma rad. Pomocou jeho pochúťok mu môžete pomôcť prekonať jeho strach voči vám.
Potom mu dávajte potravu priamo na podlahu klietky. Po par dňoch nechajte ruku v klietke keď sa bude škrečok kŕmiť.

2. Keď škrečok žerie privašej ruke polozte si potravu na ruke. Ak vám bude žrať z dlane, môžete ho hladkať jedným prstom po chrbte v smere rastu srsti.

3. Potom ho zvykajte na zdvíhanie. Keď bude jest z vašej dlane, pridržte ho z hora a jemne ho nadvihnite, vždy len na par okamihov.
Po niekoľkých dňoch, ak chce a páči sa mu zdvíhanie, môžete ho vybrať z klietky OPATRNE!!!

4. Hrajte sa s nim nad stolom, nechajte ho prebiehate jednej dlane na druhu. Onedlho vám možno bude dôverovať tak, že vám vybehne na rameno.

NIKDY:

  • nezobúdzame škrečka keď tuho spí.
  • nekričíme a nerobíme žiadne neočakávané prudké pohyby
  • ho neberieme zozadu, musí vidieť vašu ruku.
  • ho pevne nestískajte, nechajte ho prebiehať z ruky na ruku.

Dôležité:
     
·  Hrajte sa so škrečkom každý deň, vždy v rovnakom čase.
     
·  Hrajte sa s ním krátko, ale častejšie.
     
·Držte ho vždy nad stolom, alebo nízko nad zemou, aby nespadol z výšky keď sa vám náhodou vyšmykne.

Pohyb a hra

 

Keď budete mať klietku so škrečkom vo vašej izbe, čoskoro zistíte že zvieratko je čulé v noci. Ale takému aktívnemu zvieraťu pohyb v klietke nestačí, potrebuje každodennú hru mimo klietky.

Priestor na hranie mu môžete urobiť z lepenky alebo veľkej drevenej debny zo stenami asi 30cm vysokými a s pilinami na dne (alebo prepravky).

Škrečok bude možno zo začiatku nepokojný, ale po čase si zvykne a bude sa hrať rád.

Ak chcete aby škrečok behal voľne po izbe, musíte upchať každú škáru, do ktorej by sa mohol škrečok vopchať. Takisto sa musíte presvedčiť, či tam niesu žiadne elektrické drôty ktoré by mohol prehrýzť a dostať zásah elektrinou. A overte si kde sú zvieratá čo by mu mohli ublížiť.  Nikdy škrečka nepúšťajte po izbe keď nieje skrotený!!!.

Hry mimo klietky keď nieje skrotený:

Pokiaľ škrečok nieje dostatočne skrotený, položte na dno klietky malú škatuľu, do ktorej keď vlezie môžete si ho preniesť do priestoru na hranie.

Chytanie zatúlaného škrečka

Skúste dať do klietky viacej potravy a klietku s otvorenými dvierkami uložte ku miestu kde si myslíte, že sa schováva. Cez noc vyhladne a ráno ho pravdepodobne nájdete v hniezde.

Ďalší spôsob ako chytiť škrečka, je nesledujúci: Oprite kúsok dreva ku vedru s jedlom. Škrečok  po dreve vybehne a skočí do vedra ku po jedlo. Potom už nedokáže vyliezť von, a vy si ho môžete vybrať.

Urobte škrečkovi priestor na hranie!

Do priestoru kde sa škrečok hrá, môžete dať konáre, škatule, papierové kotúče, črepníky. Priestor bude preň zaujímavejší.

Keď je škrečok vonku z klietky nikdy ho nenechávajte samého, pretože škrečky sa môžu vyšplhať prakticky na všetko a mohli by si ublížiť, prípadne sa ukryť.

 Čistenie

 

Aby váš škrečok zostal zdravý, jeho klietka by mala byť stále čistá a nesmiete dovoliť, aby hobliny zvlhli.

Raz za deň

Odstráňte zvyšky potravy, vyberte vlhké hobliny a nahraďte ich čerstvými.

Raz za týždeň

Vymeňte všetky hobliny. Odstráňte pritom všetky zvyšky jedla ktoré sa môžu začať kaziť.

Raz za mesiac

Vyčistite celú klietku. Domček a celú klietku umyte horúcou vodou a kvapkou mierneho čistiaceho prostriedku. Celé to dobre opláchnite horúcou vodou, nech tam neostanú zvyšky chémie. Čisté hobliny tam dajte keď všetko dobre uschne.

Domček

Niektorým škrečok sa nepáči keď im pohnete s domčekom. Preto mu po čistení dajte do domčeka troch starých hoblín. Potom nebude škrečok taký nešťastný.

Kefovanie

Krátkosrsté škrečky s vedia dobre vyčistiť aj sami. Pokiaľ sa priveľmi zašpiní, môžete ho jemne vykefovať mäkkou zubnou kefkou, v prípade nevyhnutnosti navlhčite kefku teplou vodou. Škrečka však nikdy príliš nenamáčajte.

 Zdravie

 

Škrečok by mal ostať zdravý, pokiaľ má dostatok správnej potravy, má dosť pohybu a jeho klietka je stále čistá, suchá a nenachádza sa v prievane.

Príznaky chorôb:

Odmieta potravu.
Je unavený a ospalý, sedí schúlený.
Môže mať okolo chvosta mokrú a ušpinenú srsť- príznak hnačky.
Z očí mu alebo nosa mu môže tiecť.
Srsť sa mu môže prestať ligotať.
V kožúšku sa mu objavia vykĺznuté miesta.
Ak máte akékoľvek obavy, odneste škrečka k zverolekárovi. Dovtedy sa postarajte, aby bol v teple a mal dostatok čerstvej vody.
 

Neočakávané mláďatá

 

Chov škrečkov je lepšie prenechať profesionálom, pretože oni vedia vybrať správne obdobie na párenie, vedia ako zabrániť samičke aby ublížila samčekovi alebo mláďatám.

To, že váš škrečok má neočakávané mláďatá, spoznáte podľa pišťania z hniezda.

Nehýbte hniezdom, aby ste sa na ne pozreli, lebo matka by ich mohla inštinktívne napadnúť, prípadne aj zabiť!

Škrečky sa rodia úplne bezbranné. Nevidia, nepočujú a nemajú ani srsť.